Chaga a její účinky
Parazitická houba chaga se objevuje na mrtvých kmenech listnatých stromů, nejčastěji břízy, dále také buku, topolu, dubu či olši. Vyskytuje se především v místech poranění a v dutinách, může zabírat až polovinu obvodu kmene stromu. Tyto porosty jsou typické svou hnědou až tmavě hnědou barvou, za mlada mívají barvu bílou až žlutou.
Ačkoli se jedná o parazita způsobující hnilobu napadených stromů, přece jen může být velmi prospěšným. Do povědomí se díky tradiční čínské medicíně a lidovému léčitelství dostal pro své skvělé léčebné účinky, díky kterým se z něj stalo žádané zboží. Jako taková se prodává buď ve formě prášku či tablet. Tablety stačí polknout a dostatečně zapít, prášek lze přidávat do pokrmů či nechat louhovat v horké vodě jako čaj.
Chaga je známá hned pod několika názvy. Ať už to jsou české čaga, sibiřská čaga či rezavec šikmý nebo latinský inotus obligus chaga. Vyskytuje se v lesích severní Evropy a Ruska, také v některých oblastech Asie a Severní Ameriky, kde jsou nižší teploty.
A o jakých léčivých účincích lidové léčitelství povídá?
- antivirové a antibakteriální (například HIV),
- detoxikuje a vyživuje,
- působí proti stresu,
- snižuje hladinu glukózy a zvyšuje hladinu inzulinu, číms se stává prospěšným při léčbě cukrovky,
- snižuje hladinu cholesterolu,
- protizánětlivé účinky,
- analgetické účinky (snižující bolest),
- zlepšuje funkci jater,
- zlepšuje kognitivní funkce (paměť a učení),
- působí proti různým typům nádorových buněk a potlačuje vznik metastáz, čímž je velmi prospěšným při léčbě rakoviny. Uvádí se také, že snižuje nežádoucí účinky chemoterapie, takže při postižení rakovinou, se určitě hodí jako podpůrný doplněk ke standardní léčbě.
Chaga obsahuje spoustu prospěšných látek jako betulin, kyselinu betulinovou, polysacharidy, antioxidanty, vitamíny, minerály, stopové prvky a mnoho dalších.