Člověk se musí naučit šetřit sebe i svou peněženku

Dnešní život je jenom o utrácení. Zaplaťte tohle, zaplaťte támhle. Kupte si hned tři, tady raději nakupte více. Lepší hodně, lepší více. Všechno tohle se točí kolem vaší hlavy a vám se z toho začíná motat. A nemotáte se sami, protože i váš napjatý rozpočet se právě nyní potácí někde mezi sebevraždou a léčebným ústavem. Buďme ale chvíli realisté. Opravdu chcete jet naplno a nadoraz každý měsíc? Být vámi, tak bychom si šetřili co nejvíce, dokud je práce a dokud je výplata. Taky se může stát, že jednoho krásného dne nebude ani jedno, a potom bude náramná sranda sledovat, jak se křičí na stát.
větev pod globusem.png


Šetření může být i mučení


Dá se to dělat mnoha způsoby. Některé z nich jsou nepříjemné, na některé si člověk musí zvyknout. Například sprchovat se studenou vodou zabere čas. Člověk na to prostě není zvyklý. Ale takové každodenní otužení vám může zachránit každý měsíc pár stovek, ne-li tisíc. Jen si představte, kolik za takových dvacet minut v horké vodě uvaříte a utopíte peněz. Zatímco když máte ledovou sprchu, tak jen tak šup sem, šup tam a jste osprchovaní. Ušetříte vodu, energii na ohřev a ještě budete otužilejší a zdravější. A takových způsobů je opravdu hodně, všechny ale ukrajují jednu věc, bez které si život těžce představujeme. Přežijeme to bez ní chvíli, ale pak se stejně rádi vrátíme do každodenní horké lázně. Je to pohodlí. Pohodlí nás naprosto ovlivnilo, kvůli pohodlí děláme věci, nad kterými by se naši předci pozastavili. Šetřit znamená především žít střídmě a s rozvahou, to je ale něco, co si lidé spojovat zrovna nechtějí.
dvě žárovky.jpg


Proč vlastně šetřit?


To je otázka, kterou by si měl položit každý. Co ho vlastně motivuje? Více peněz na kontě? Omezení spotřeby? Snížení ekologické zátěže? Morální zadostiučinění? Může to být cokoliv, ale vždycky byste si něco měli stanovit, i kdyby to bylo šetření na dovolenou. Protože pak to přeci jen všechno půjde mnohem lépe.

You Might Also Like