Do ledničky ne
Znáte to, přijdete z velkého nákupu a šup všechno do ledničky. Samozřejmě s výjimkou těstovin, rýže, cukru nebo mouky. Co tedy do ledničky skutečně patří a co bychom tam dávat neměli?
Milovníci čokolády svůj sladký poklad mohou skladovat kdekoliv, stačí jen nenechávat čokoládu rozbalenou. Další sladkostí, i když přírodní, které nevyhovuje chlad, je med. Ztuhlý se dost špatně používá, a pokud máte obavy z toho, že by se venku zkazil, tak to opravdu nehrozí. Banány patří mezi ovoce, které dlouho nevydrží a zima jim, jako ovoci tropickému nesvědčí. Pokud nejsou ještě zralé, bez problémů dojdou.
Podobně je tomu u rajčat, v chladném prostředí se jejich chuť stává méně výraznou a také se dost často stane, že jejich vnitřek je moučnatý. Podobně je to s bramborami, ideální je uchovávat je ve speciálních boxech nebo ošatkách, které nejsou uzavřeny a na místech, kde je sucho. Tu pravou a výraznou chuť, kterou mají česnek a cibule, si uchovají jen v případě, že nejsou v přílišném chladu, vyhovuje jim to tam, kde je dostatek vzduchu.
Používání bylinek v kuchyni není nic neobvyklého, ideální je, pokud je máte zasazené v květináčích a máte tak po ruce vždy čerstvý trs. Jinak s nimi můžete zacházet podobně jako s květinou, nádoba s vodou jim bohatě postačí.
Ač se to na první pohled nemusí zdát, tak i oleji pobyt v ledničce zrovna nesvědčí. Pokud už vydáte peníze za kvalitní olivový olej, tak ho nechávejte ve spíži nebo v kuchyňské lince, kromě toho, budete ho tak mít vždy na dosah.
Čerstvě umletá zrnková káva, to je naprosto dokonalá vůně. Aby tomu tak opravdu bylo, ledničku s ní obejděte obloukem. Stačí, když ji nasypete do dobře uzavíratelné nádoby, kam nebude mít přístup vzduch.
Čerstvý a voňavý chléb, kdo by nechtěl, aby tak vydržel i několik dní. Umístění do lednice však řešením není. Omotaný utěrkou přežije v nádobě k tomu určené, tedy chlebníku.